ברית מילה – כך תתכוננו נכון

דף הבית » ברית מילה – כך תתכוננו נכון

ברית מילה היא אחד האירועים שאליו צריך להתכונן בזמן הקצר ביותר – 7 ימים בלבד, ולמעשה שישה, כי ביום הברית כבר הכל צריך להיות מוכן. לכן, כדאי להתחיל בתכנון ממש מיד אחרי הלידה וכדי לא לשכוח שום דבר – כדאי לבצע את התכנון על פי הרשימה שלהלן:

בחירת מקום וזמן – חשוב מאוד להחליט היכן יתקיים האירוע, כמה שיותר מהר. אם אתם מעוניינים לקיים את הברית באולם אירועים, כדאי להתקשר עם כמה וכמה אולמות כבר ביום הראשון או השני שלאחר הלידה, ולבקש הצעת מחיר לאירוע. כמובן שכדי לעשות זאת עליכם לדעת בערך כמה מוזמנים יגיעו וכמובן – באיזה יום תתקיים הברית.

על פי ההלכה ברית מילה לתינוק נערכת שמונה ימים לאחר לידתו, וזאת על פי הפסוק בספר בראשית, פרק י”ז פסוק 12: “שְמֹנַת יָמִים יִמּוֹל לָכֶם כָּל זָכָר לְדֹרֹתֵיכֶם“. יש לזכור כי על פי היהדות יום מתחיל לאחר השקיעה, כך שתינוק שנולד ביום שני בערב נולד, בעצם ביום שלישי, והברית תיערך ביום שלישי בשבוע שאחרי. אם התינוק נולד בשבת, אפשר לדחות את הברית ליום ראשון במקרים מסוימים (תינוק שנולד ללא ערלה, תינוק שנולד בניתוח קיסרי, תינוק שנולד בסמוך למועד כניסת השבת או בסמוך ליציאת השבת ועוד). כמובן שאם מבחינה רפואית לא ניתן לקיים את הברית – דוחים אותה עד שיהיה אישור רפואי לכך. חשוב להדגיש, כי ברית מילה נערכת גם בימי צום, אבל ותענית, לרבות יום הכיפורים. בימים אלה כמובן שלא מגישים כיבוד לאורחים ולא משמעים מוזיקה.

על פי ההלכה הברית צריכה להתקיים בשעות היום, וזאת למדים מן הפסוק: “וּבַיּוֹם הַשְּׁמִינִי יִמּוֹל בְּשַׂר עָרְלָתוֹ” – ביום ולא בערב, היינו – עד למועד שקיעת השמש.

הכנת המקום לברית המילה

ברית מילה אפשר לקיים בכל מקום רצוי – בבית כנסת, באולם אירועים וכמובן שגם בבית. מכיוון שעל פי המנהג יש לערוך בריתות בציבור ולקיים סעודה חגיגית לאחריה – מזמינים לברית את המשפחה ואת החברים ודואגים לסעודה טובה ושמחה. חשוב לוודא כי במקום הברית יש כיסא של אליהו הנביא – לטובת ישיבת הסנדק בזמן הברית, כרית לנשיאת התינוק וחדר צדדי פרטי בו ניתן להאכיל את התינוק לאחר הברית. אם מקיימים את הברית בחורף, חשוב לדאוג כי יש חימום במקום – לטובת שמירה על חום גופו של התינוק.

הודעה לאורחים

על פי ההלכה על ברית מילה מודיעים ולא מזמינים, שכן על פי ההלכה אין לסרב לטקס יהודי. משמעות הדבר היא, שאם פלוני יוזמן לברית ומסיבה מסוימת הוא לא יוכל להשתתף, הרי שתיגרם לו אי נוחות. לכן, מומלץ לא לכתוב “הנכם מוזמנים לברית המילה אשר תקיים ב…”, אלא “הברית תתקיים באולמי … / בבית המשפחה”.

יש להיערך מראש ולקבוע עם צלם, כמו גם לוודא שתהיה במקום מוסיקה ואם תרצו – גם מיקרופון ומסך.

אז מה צריך להביא לברית מילה?

אם הכל כבר מוכן והברית נקבעה, זה מה שאתם צריכים להביא למקום עריכתה:

 • שלושה חיתולי בד
 • שלושה תיתולים
 • בקבוק יין מתוק סגור
 • כרית לתינוק
 • שתי טליתות
 • נובימול
 • אלכוהול 70%
 • מגבונים לחים

הכנת התינוק לברית מילה

 • יש להאכיל את התינוק היטב שעה לפני הברית
 • רצוי למרוח משחת אמלה לאלחוש המקום שעה לפני הברית
 • יש להלביש את בתינוק בבגד בעל שני חלקים (ולא באוברול)

כמובן שבין כל ההכנות צריך לבחור מוהל שיבצע את ברית המילה. לקבלת טיפים שסייעו לכם בבחירה – לחצו כאן.

הרב מוהל אהרון ברגר ישמח לתת לכם הדרכה מקיפה לגבי כל מה שצריך להכין ולקיים ברית מילה כהלכתה.

לקבלת מידע נוסף אודות מוהל רפואי מומלץ
הרב אהרון ברגר
צרו קשר בטל’ 050-4146471 או דרך האתר.

דילוג לתוכן